Blog Matki-Polki, Kobiety Pracującej, haftującej, posiadającej Dom, Męża, Dzieci, Psa, Kota...
piątek, 22 października 2010
Wszystkich Świętych czy... Halloween???
Znalazłam na blogu Jelonkii, który śledzę już od jakiegoś czasu.
A że napisane jest to co i ja czuję odnośnie "święta" Halloween - to za zgodą Autorki skopiowałam i (z drobnymi zmianami - zaznaczonymi kursywą) wklejam:
Zapraszam na blog:Od kilku dni zabieram się do napisania tego posta......temat dotyczy Halloween,  które wkrada się w nasze progi,  również i te scrapowe. (... i krzyżykowe ... Nie mam na celu - bynajmniej - potępienia Kogokolwiek - nie przestanę odwiedzać blogów i lubić Tych, które lubią Halloween - tym niemniej...)  Chodzę po Waszych blogach i ze smutkiem widzę jak Halloween włazi do Waszych prac,  jak otaczamy zdjęcia swoich dzieci symbolami tego pogańskiego zwyczaju,  jak obrażamy się na Kościół bo ksiądz czy biskup taki czy owaki,  jak czujemy się z ich powodu rozgrzeszeni że mamy prawo się obrażać i nie uczestniczyć bo ktoś mnie tam zranił i nie spełnia moich oczekiwań itp. itd.,  jak sypią się pochwalne komentarze nad pająkiem,  dynią czy trupią czaszką w towarzystwie dzieci....ach,  i nie widzę prawie w ogóle słów krytyki i odwagi mówienia prawdy czym Halloween naprawdę jest.  Buduj swoją świadomość i tożsamość....bo najpierw wpadniesz w zachwyt nad dynią a potem napiszesz "merry christmas" albo "holiday magic" (magiczny wolny czas?)...i niby w tym przecież nic złego...a jednak wieje pustką i brakiem własnej osobistej i polskiej tożsamości. (ot i ten amerykański krasnal, co Św. Mikołaja nam próbuje zastąpić...)  Może przeczytasz tekst zamieszczony poniżej,  może się zastanowisz.  Bo jeśli Kościół się myli to Jan Paweł II też się pomylił???  Jeśli masz wątpliwości i nie wiesz....to pomyśl....co na to Bóg....????

"Zanim z uśmiechem przebierzemy nasze dziecko za jakąś zjawę czy makabrycznego bohatera horroru,  by wędrując po sąsiadach,  mówiło: „poczęstunek albo psikus",  zastanówmy się głęboko, w jakim „święcie" tak naprawdę pozwalamy naszym dzieciom uczestniczyć."
Nie jest prawdą,  że to tylko zabawa traktowana z przymrużeniem oka,  której towarzyszy makabryczna sceneria wszechobecnych kościotrupów,   podświetlanych dyń czy czaszek.  Prawda jest zgoła inna, odważnie i głośno o niej mówi od wielu lat znany włoski ksiądz Oreste Benzi,  założyciel Wspólnoty im. Jana XXIII,  którego zdaniem Halloween zostało wprowadzone przez ezoteryczno-satanistyczną kulturę.  Kultura ta w jego opinii nakłania społeczeństwo do uprawiania nie tylko czarów,  ale także spirytualizmu oraz satanizmu.  Taką samą opinię wyraża wielu kapłanów katolickich na całym świecie.  Apelują oni do wiernych, by nie poddali się próbie deprecjonowania dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.
Warto przypomnieć,  że w pierwotnym zamyśle Kościoła uroczystość Wszystkich Świętych jest dniem radosnym i w takiej też atmosferze powinna być przeżywana.  Bowiem 1 listopada to dzień,  w którym wszyscy nasi błogosławieni i święci patroni obchodzą swoje imieniny.  Nie utożsamiajmy jednak naszej chrześcijańskiej radości z niebezpieczną zabawą w pogańskie Halloween,  które sięga swoimi korzeniami wielu tysięcy lat wstecz i wywodzi się z pogańskiego celtyckiego święta ku czci boga śmierci - Samhaina.  W tym właśnie dniu druidzcy magowie podczas swoistych obrzędów spirytystycznych składali również krwawe ofiary z ludzi.  Być może do wielbicieli zamerykanizowanego święta Halloween przez cały ambaras medialno-przebierańczo-marketingowy,  nakręcający niezły biznes,  nie docierają zarówno informacje o prawdziwej istocie tego „święta",  jak i praktykach satanistów,  którzy tego dnia są niezwykle aktywni.  Anton Sz. LaVey, autor „Biblii szatana",  przyznał,  że Halloween dla satanistów jest najważniejszym dniem w roku,  jest bowiem czasem niezwykłej potęgi szatana.  Dlatego wtedy odprawiają swoje „czarne msze",  podczas których składają krwawe ofiary oraz dokonują rytualnych zabójstw.
Pewnie niewielu rodziców wie,  że zbieranie słodyczy przez dzieci wywodzi się również z pogańskich zabobonów.  Według tych,  aby nie rozzłościć złych duchów,  powinno się przygotować na ten dzień wiele rarytasów.  Niewinna zaś z pozoru wydrążona dynia jest z kolei pozostałością po pogańskim zwyczaju rzeźbienia wizerunku demonów,  których rolą było odstraszanie wszelakich nieszczęść.  To również ówczesny symbol potępionych dusz.  Warto tutaj także dodać,  że zarówno podświetlona dynia,  jak i czaszka,  którymi tak chętnie ozdabiane są domy podczas Halloween,  w przeszłości były symbolami czcicieli szatana.  Nie ma wątpliwości,  że Halloween jest powiązany z okultyzmem,  dlatego może zniekształcać postrzeganie prawdy o świecie nadprzyrodzonym i prowokować do przekroczenia bardzo niebezpiecznej granicy.
Wydaje się,  że tu tkwi najpoważniejszy problem dotyczący tego dnia - niebezpieczne bagatelizowanie realizmu świata duchowego. (Boję się okultyzmu... Boję się tych "praktyk" które mogłyby otworzyć moją duszę-umysł  na jakieś obce złe siły)
Przeciw coraz modniejszemu świętowaniu Halloween sprzeciwiają się różne chrześcijańskie wyznania.  Na potencjalne złe skutki zabaw związanych z praktykami Halloween zwracali już wielokrotnie uwagę biskupi katoliccy z Włoch,  Francji,  a także rosyjscy duchowni prawosławni oraz przedstawiciele francuskiego Kościoła protestanckiego.   Arcybiskup Mediolanu,  kardynał Carlo Maria Martini,  na łamach włoskiego dziennika katolickiego „Awenire" wyraźnie podkreślił,  że Halloween jest obcy naszej tradycji tak bogatej w wartości zasługujące na pielęgnowanie.  Wyraził też ubolewanie,  że ten pogański obyczaj,  który zaczął zanikać pod wpływem chrześcijańskiej tradycji,  staje się coraz popularniejszy właśnie w krajach katolickich.
Świętej pamięci biskup Jan Chrapek stwierdził,  że ten bezbożny obrzęd jest zbyt natarczywie promowany przez media oraz bezmyślną propagandę w szkołach. (Na szczęście w mojej szkole jakoś nie widać zwolenników H. - moze to zasługa Patrona szkoły - Jana Pawła II)  Gorąco apelował też do rodziców i wychowawców, aby pielęgnowali w dzieciach nie tylko katolicką,  ale też polską tradycję dnia Wszystkich Świętych,  dzięki której młode pokolenie Polaków będzie uodpornione na niebezpieczeństwa,  jakie niesie ze sobą Halloween. Nie dajmy sobie wmówić,  że powinniśmy być w tej sprawie bardziej tolerancyjni.
Osoba wierząca nie może być tolerancyjna wobec zła.  We współczesnym świecie coraz częściej pod pojęciem „tolerancja" kryje się wiele działań,  które nie tylko niszczą człowieka,  ale też oddalają go od Boga. Obecne próby nacisku na łączenie Halloween z dniem Wszystkich Świętych są oczywistym przykładem zarówno braku uporządkowania w sferze wartości religijnych,  jak i kompletnego zagubienia duchowego."

Ks. Aleksander Posacki SJ
"- W tradycji amerykańskiej „święto" Halloween wygląda pozornie niewinnie i wydaje się powierzchownie jedynie zewnętrznym odreagowaniem frustracji czy zaspokojeniem potrzeby tajemniczości i innych potrzeb psychologicznych,  którym sprzyja np. przebieranie się w czarownicę,  wampira,  ducha czy nawet diabła (wszystkie te postaci w tradycji europejskiej związane jednak są z osobą szatana)Nie jest to zresztą tylko zabawa dla dzieci,  ale także okazja do urządzania imprez towarzyskich dla dorosłych,  a ponadto okazja do chuligańskich ekscesów,  gdzie (jakby zgodnie z naturą owego „święta") czyni się zło w postaci niszczenia samochodów,  napadów na ludzi czy nawet morderstw.  Interpretacja psychologiczna czy antropologiczna z pewnością ma tu swoje miejsce („cień", „logika nocy", celebracja „chaosu", „dionizyjskie upojenie")Nie można jednak pomijać czynnika realizmu, który może przebijać z okowów zewnętrznych tej tradycji będącej w istocie formą inicjacji w świat okultystyczny czy demoniczny.  Mimo iż Halloween jest konstrukcją sztuczną i eklektyczną,  co nawet może być jeszcze bardziej niebezpieczne,  gdyż naprowadza skojarzeniowo na jednocześnie wiele typów niebezpiecznych tradycji i wierzeń.  Zresztą już same symbole czy raczej znaki,  jak śmierć,  krew czy duchy (np. przebieranie się w różne kostiumy ma na celu zmylenie duchów, które wedle tych wierzeń mają przychodzić ostatniego dnia października do ludzi),  otwierają na rzeczywistość duchową, która przekracza wymiar psychologiczny,  odnosząc się do sfery światopoglądu czy religii.  Jest to forma inicjacji,  ale w niewłaściwą stronę.
Jest to tym bardziej groźne,  że łączy się z uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym,  które sprowadzane są najczęściej jednostronnie do Święta Zmarłych.  Powoduje to wzmocnienie tradycji Halloween i jednocześnie osłabienie tradycji chrześcijańskiej w jej powadze i właściwym znaczeniu np. przypomnienia teologii czyśćca i konieczności modlitwy za zmarłych,  a nawet sprzyja sprowadzeniu jej na niewłaściwe tory niebezpiecznych skojarzeń,  takich np. jak spirytyzm."

Źródło:  www.opoka.org.pl
Jelonkaa - dziękuję
i mam nadzieję, że choć jedna osoba - dzięki tym słowom będzie szczęśliwsza - przejrzy na oczy, bądź utwierdzi się w przekonaniu, że nie koniecznie to co lubi "większość" jest dobre...


 

19:13, anetakam0
Link Komentarze (6) »
sobota, 16 października 2010
RokChopina
Organizujemy w Szkole Wieczór Poezji poświęconej Fryderykowi Chopinowi. Przy tej okazji zachciało nam się zrobić wystawę ATCiaków.
Tak sobie wydumałam, że zorganizuję wymiankę pod hasłem:
FRYDERYK CHOPIN
I JEGO MUZYKA
,
"owoce" naszej pracy "zagrają" na wystawie, a następnie zostaną rozlosowane i rozesłane do Uczestników Wymiany.

1. Wpisz się proszę tutaj w komentarzu, oraz podaj maila - wyślę Ci mój adres
2. Wykonaj 1 szt ATC na w/w temat

3. Wyślij je (wraz ze zwrotnym adresem do mnie (do 15 listopada)
4. Czerp pełnymi garściami radość i satysfakcję z zachwytu  dzieci podziwiających Twoje dzieło (relacja na moim blogu po 20 listopada - po wieczorze poetyckim)
5. Czekaj na listonosza z wymiankowanymi ATCiaczkami

ZAPRASZAM serdecznie

Tagi: ATC wystawa
09:49, anetakam0 , ATC
Link Komentarze (2) »
wtorek, 12 października 2010
...wczoraj... :)

Niespodziewanie - jak zawsze Jesień nadeszła...
ostatnie promyki słoneczka wczoraj złapałam (dziś już ciemno, chmurzysto, smutno...)


na pociechę i ku pochwaleniu się pokazuję wczorajsze zakupy: książki


wczoraj winogronka trzeba było oberwać


a jeśli już przy temacie Niuni jestem to kolejne foteczki: Obraz całej rodziny:


Wczoraj też Żyrafka od Sabinki przyszła :) niby dla mnie, ale nie dam rady wywalczyć - najwyżej po kryjomu poprzytulam :)
SABINKO - raz jeszcze serdecznie dziękuję - przede wszystkim w imieniu Moni, ale i swoim - bo zobaczyć radość w oczach swojej Królewny to rzecz BEZCENNAi na koniec: mam już ganek - meble jeszcze starusieńkie, ale moje "przydasie" wstawiłam:
igłom może i zimno będzie, ale za to wsio bezpieczne od malutkich wścibskich raczek Moni


i moje "torebkowe pudełko"
kupiłam za coś 10 zł na allegro jako organizer wędkarski


i umeblowałam
trzymam tutaj to co zawsze potrzebne, mulinki do aktualnie xxx obrazków i ... kupę drobiazgów (nawet klipsy :))piątek, 08 października 2010
wspieram edukację :)
10:25, anetakam0
Link
środa, 06 października 2010
Cztery...
CZTERY ŻYWIOŁY:
woda, powietrze, ziemia, ogień

WODA - to dla mnie przede wszystkim Wielka Woda - Bałtykiem zwana - latem więc ze słoneczkiem
POWIETRZE - powinno być pełne motylków, puchu... od ptaszorków - to moje powietrze jest w krateczkę - niby czyściutkie, ale czasem piaskiem w oczy sypnie...
ZIEMIA - no to Matka-Rodzicielka - tu akurat kawę - napój życia "porodziła"...
OGIEŃ - ogień miłości - zapomniałam tylko bociany dzidziuśne dolepić :) ku przestrodze młodziutkim, a nierozważnym (delikatnie mówiąc) Mamusiom - 16 letnim, co to nie pamiętają że ogień miłości też sparzyć może...


CZTERY PORY ROKU:
Wiosna - kwiatki wróżki-motylkowe, nawet zakręcone jajeczka
Lato - nenufarek i inne chwaściory zakwitnięte...
Jesień - czas liście opadłe zamieść :)
Zima - to dla mnie gwiazdeczkowe Święta Najrodzinniejsze, na które już czekam...CZTERY spojrzenia na drugą stronę lustra
a tam zamiast słodkich zwierzaczków spotkać można Oczaste potwory - na szczęście niegroźne :)Wszystkie ATCiaki lecą do AgnieszkiMD - na wymiankę....a co jeszcze?

na L4 przebywam - Moniś zachorowała ...

23:03, anetakam0 , ATC
Link Komentarze (5) »
Zakładki:
100. CANDY
101. Moje inne wcielenia :)
111. Zabawy blogowe
114. TUTORIALE
200. Ciekawe fora internetowe
380. Polecam strony:
785. Zakupy robię w:
900. BLOX
901. BLOG ONET
902. BLOGSPOT
Dodatki na bloga

LICZNIK ODWIEDZIN
Jesteś Liczniki Gościem
na moim blogu.
Zapraszam częściej.


Akcja: Nie kradnij zdjęć!
ŻYCZENIA CYTATY


Blogiem opiekuje się
aneta.kaminska.matematyk@wp.pl
gg 3869239IMIENINY, IMIENINY,
DLA NAJBLIŻSZEJ I DALSZEJ RODZINY
DLA PRZYJACIÓŁ ZE SZKOŁY I Z PRACY
SAMI SWOI, KOCHANI, RODACY!!!

Karmię psa z Szerlokiem
Darmowe Ogłoszenia
ZNAJDOWADEŁKO CIEKAWOSTEK

Bramka SMS

Spis moli

Free counters!

I am a
Snapdragon

What Flower
Are You?